Rozmašírovaný hmyz není nic, co by si přál každý vlastník nablýskaného vozu vidět. Už jen ta představa, že zase stráví několik hodin drhnutím fleků od hmyzu jenom provokuje myšlenky naprosté genocidy veškeré hmyzí populace.
Proč nám tolik hmyz špiní skla?
Dle výzkumů společnosti AutoEvolution to může být hlavně tím, že někteří hmyzí škůdci obsahují určité kyseliny, které se rozšíří jak po laku, tak po skle a dokáží se do něj velmi účinně zažrat během několika hodin a z malých flíčků se tak stávají pěkně odolné skvrny, které lze velmi těžko umýt.
1) Jedním z řešení, jak se takových fleků zbavit, je auto co nejrychleji umýt. Samozřejmě, není nutné zastavovat po každé zatáčce, namáčet kartáče a čistit auto. Pokud ale máte ale cestu jednou za pár dní kolem myčky, vůbec neuškodí, pokud svému autu dopřejete alespoň menší lázeň
2) Odstraňovače hmyzu, které se prodávají na některých pumpách a benzinkách sice mohou být dostatečně účinné, co se týče boje proti těmto škůdcům, ale chybu uděláte, pokud necháte chemickou látku působit příliš dlouho – jedná se o velice agresivní látku, která může také poškodit vzhled vašeho auta, pokud na ni například zapomenete.
3) Dalším způsobem je trochu oleje – (například WD40), který stačí jenom natřít na části „poškozené“ hmyzími vnitřnostmi, nechat působit a poté jenom jednoduše setřít. Jedná se o mnohem šetrnější metodu než chemie v bodě 2, zabere to ale trochu více času a píle. Nedoporučujeme jej však nanášet na sklo, může se totiž stát, že tam nějaký olej zůstane a stěrače jej poté roznesou po zbytku – zhoršená viditelnot
4) Pokud nechcete nanášet ani olej ani chemii, postačí navlhčená utěrka na rychlou očistu – není to žádný zázrak, ale zabere to.
5) Existují i speciální houbičky na hmyz, které odstraní zaschlý hmyz a svými jemnými štětinami nepoškodí lak, který by si každý řidič přál co nejdéle na svém autě zachovat.