Jak provádět výpočet mzdy

Ve většině zaměstnání máte jak v inzerátu, tak v pracovní smlouvě uvedenu hrubou mzdu. Je to jen pochopitelné – částka tak vypadá vyšší a naláká tedy více lidí, a zároveň pomůže podnikatelům vybruslit z toho, že nemohou předem vědět, kolik přesně peněz budou za daného nového zaměstnance odvádět.

To však neznamená, že by lidé nechtěli vědět, kolik peněz mohou skutečně očekávat. Přeci jen, je to právě tato částka, ze které si musí plánovat své výdaje, ať už se jedná o nájem, jídlo, či oblečení.

penize11

Většina z nás samozřejmě nepotřebuje vědět na korunu přesně, kolik dostaneme. Alespoň přibližná částka je však nutná. Jak ale výpočet mzdy provést, aby dosažený výsledek byl alespoň trochu realistický?

V první řadě je nutné vědět, co vše musíme od hrubé mzdy odečíst. V zásadě se jedná o tři položky: sociální pojištění, zdravotní pojištění, a daň z příjmu. To vše je odečteno ještě předtím, než své peníze dostanete.

Na sociální pojištění jdou přibližně dvě procenta celkové částky. Slouží k zajištění starobního důchodu. Jeho výše se totiž vypočítá právě z částky, kterou tam tímto způsobem odvádíme. Pokud tedy chceme mít aktivní stáří, je lepší si ještě někde šetřit navíc.

Zdravotní pojištění snad ani není nutné představovat. Na něj jde 4,5 % celkové vydělané částky. Díky němu nemusíme u většiny lékařů nic platit, s výjimkou nadstandardních zákroků. Že je to dobrý nápad, je jasné – stačí se jen podívat na Spojené státy Americké, kde někteří chronicky nemocní lidé nemají dost peněz na léčbu. To u nás nehrozí, alespoň ne v takovém rozsahu.

penize12

Pokud jde o daň z příjmu, ta se odvání jednou ročně. Avšak zaměstnavatel bere měsíčně určité procento z vámi vydělané částky, a pak v daňovém období vše zaplatí.

Pokud toto vše odečteme, vyjde nám čistá mzda, tedy ta, kterou skutečně dostaneme do ruky. Jistě, je to méně, než bychom chtěli, avšak díky tomu máme o starost méně. A to je rozhodně dobře.

Author: